środa, 29 czerwca 2022
1347579
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
45
599
1193
1341884
16076
16872
1347579

Twój IP: 3.238.125.76
Czas serwera: 00:31:52

Uroczystości 750 rocznicy lokacji Węglewa, powstania pierwszego kościoła i święta patronki parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej - 4.12.2016r.

4 grudnia 2016r., w drugą niedzielę Adwentu, przeżywaliśmy w naszej parafii uroczystości związane z 750 rocznicą lokacji Węglewa, powstania pierwszego kościoła oraz święta patronki parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Podczas Mszy św. dokonaliśmy wprowadzenia relikwii bł. siostry Marii Karłowskiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej. Uroczystej Mszy św. przewodniczył Jego Ekscelencja Metropolita Gnieźnieński Prymas Polski Wojciech Polak. W homilii Ksiądz Prymas podkreślił, że „Potrzebne jest nam wewnętrzne nawrócenie. Głos Jana Chrzciciela wzywający do takiej wewnętrznej przemiany, rozbrzmiewa również dziś. Brzmi on i rozlega się tak jak wtedy, na pustyni naszego życia, a więc wszędzie tam, gdzie potrzebujemy tej prawdziwie uzdrowieńczej mocy. Pustynia jest bowiem symbolem przeżywanych przez nas trudności, zmagań, a nade wszystko zła i grzechu, które sprawiają, że trudno w takim miejscu o prawdziwe życie. Adwent zatem to czas przebudzenia, czas nawrócenia, czas powrotu do Boga, który sam w Jezusie Chrystusie wychodzi nam naprzeciw”. Metropolita gnieźnieński wspomniał również o przypadającym 4 grudnia wspomnieniu św. Barbary oraz niedawnym wspomnieniu św. Katarzyny Aleksandryjskiej, która patronuje węglewskiej wspólnocie parafialnej. Obie męczennice – zaznaczył – „przypominają nam o świadectwie wiary, które płynie z przyjęcia Chrystusa”. Nawiązał też do życia i dzieła bł. Marii Karłowskiej, jak mówił, była ona „jedną z tych, co zapalone bywają ręką Wszechmocnego po to, aby ludzie nie wierzyli w wieczne trwanie ciemności i mieli odwagę żyć do rana”. „Jej ofiarność, zaangażowanie i konkretna posługa na rzecz pokrzywdzonych i wykorzystanych kobiet nie tylko zaskarbiły sobie ich wdzięczność, ale przyczyniały się do budzenia wrażliwości w sercach innych. Ona czynionym miłosierdziem zarażała drugich. Była w pewnym sensie prekursorką wspominanej przez papieża Franciszka kultury miłosierdzia” – stwierdził Prymas Polski wskazując, że otrzymane relikwie stanowią wezwanie dla wiernych, by ją w tym miłosierdziu konkretnie naśladować, bo – jak zaznaczył na koniec – „wiara poświadczona naszymi uczynkami jest najlepszym sposobem głoszenia Jezusa i Jego Ewangelii”.

Relikwie wniosły do świątyni siostry Pasterki od Opatrzności Bożej, Litanię do niej odmówiono pod koniec Eucharystii. Zebrani odśpiewali również Te Deum oraz przyjęli błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Składamy serdeczne podziękowania Jego Ekscelencji Metropolicie Gnieźnieńskiemu Prymasowi Polski Wojciechowi Polakowi za przybycie do naszej parafii, za wspólną modlitwę i wygłoszone słowo Boże. Dziękujemy za przybycie i koncelebrowanie Mszy św.: Czcigodnemu Księdzu Krzysztofowi Madeckiemu, proboszczowi naszej parafii w latach 2008 – 2014 oraz synowi naszej parafii Księdzu Prefektowi Sebastianowi Kaźmierczakowi. Składamy serdeczne podziękowania za wspólną modlitwę przybyłym: kapłanom, siostrom zakonnym, przedstawicielom władz państwowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych oraz przybyłym gościom i parafianom.

Składamy serdeczne podziękowania tym wszystkim, którzy przyczynili się do godnego przeżycia naszych uroczystości: radom parafialnym, służbie liturgicznej, organistce, dzieciom, nauczycielom oraz wszystkim ofiarodawcom. Bóg zapłać! Szczęść Boże!

Liturgia na dzis