Geneza i historia pielgrzymek szlakiem Pani z Wyspy
- Opublikowano: piątek, 06 sierpnia 2010 13:12
Praojcowie ziemi Piastów miłowali matkę ziemię, dlatego z takim wyczuciem i miłością przyjęli Matkę Najświętszą, jako swoją orędowniczkę i wspomożycielkę w pielgrzymiej drodze do domu ojca. Kiedy zapadła decyzja i podjęto budowę pierwszej świątyni w Węglewie w roku pańskim 1266 swoje miejsce w ołtarzu głównym zajął obraz Matki Bożej zwany z pokolenia na pokolenie : Panią z Wyspy. Tradycja ustna trwająca do dziś podaje, że obraz NMP w wizerunku Pani z Wyspy u zarania parafii węglewskiej przybył ze świątyni lub kaplicy Ostrowa Lednickiego - piastowskiej wyspy. Odbywające się uroczystości jubileuszu 725- lecia w 1991 r. zaowocowały decyzją odbywania pielgrzymki z obrazem Pani z Wyspy : z Węglewa na Ostrów Lednicki. Tak jak przed laty Maryja w znaku obrazu pielgrzymowała do Węglewa, tak wierni synowie Maryi pragnęli z Jej wizerunkiem pielgrzymować na miejsce Jej pierwotnego przebywania.
NMP - Pani z Wyspy
Wspomożycielka Piastowskiej Ziemi
Główna uroczystość odpustowa ku czci NMP w Węglewie od 10 lat obchodzona jest dnia 24 maja w liturgiczne wspomnienie NMP Wspomożycielki Wiernych, kiedy to na prośbę skierowaną w 1988 r. do Stolicy Apostolskiej, Pani Węglewska - Pani z Wyspy dekretem Penitencjarii Apostolskiej z dnia 15 lipca 1988 roku otrzymała swój uroczysty dzień, którym odtąd jest dzień NMP Wspomożycielki Wiernych. W sobotni dzień bliski Jej świętu, odbywa się kolejna pielgrzymka szlakiem z Węglewa na Ostrów Lednicki.
Tytuł MARIA AUXILIUM CHRISTIANORUM kształtował się w Kościele Powszechnym od długiego czasu. Kiedy Polska przyjmowała chrzest - w roku 966 - kult Maryi Wspomożenia był już w Kościele tak dojrzały, że znalazł wyraz w oficjalnych jego modlitwach, tak w liturgii łacińskiej jak i liturgiach wschodnich. Toteż gdy wraz z pierwszymi misjonarzami naszych ziem dotarły księgi liturgiczne, zbiory kazań, modlitw, pieśni w których występował także tytuł Maria Auxiliatrix. W następstwie tego wezwanie Wspomożycielka pojawiło się wcześnie w polskiej literaturze religijnej: w staropolskich modlitewnikach czy średniowiecznych kazaniach polskich. Małe Oficjum o Najświętszej Maryi Pannie - w polskiej wersji GODZINEK - popularne co najmniej od XV wieku, rozpoczyna inwokacja Maryi Wspomożycielki:
"Przybądź nam Miłościwa Pani ku pomocy, a wyrwij nas z potężnych rąk nieprzyjaciół mocy".
Święto Maryi Wspomożycielki Wiernych ustanowił papież Pius VII w roku 1815,jako pomnik osobistej wdzięczności dla Matki Bożej. Kult Wspomożycielki rozwijały Zakony: O. Jezuitów i Salezjanie ze swoim założycielem św. Janem Bosko Formularz liturgiczny NMP Wspomożycielki Wiernych w Polsce obowiązuje od 1965 roku na mocy dekretu Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Polski - Prymasa Tysiąclecia. Od dziesięciu lat w każdy środowy wieczór sprawowana jest Nowenna ku czci NMP Wspomożycielki Wiernych wraz z Mszą św. Tytuł ,, Wspomożenie Wiernych " wyraża pomoc, opiekę, wstawiennictwo, pośrednictwo, troskę Matki Bożej względem Jej dzieci duchowych. Odpowiedzią naszą za wielowiekową opiekę i troskę nad wiernym ludem piastowskiej ziemi i Parafii węglewskiej było postanowienie pielgrzymowania Jej szlakiem. Podjęte działania zostały urzeczywistnione dnia 24 maja 1992 roku w święto NMP Wspomożycielki Wiernych. Na zaproszenie Koła KSM z Węglewa przybyła liczna grupa młodzieży z całej Polski na spotkanie Młodych u Pani z Wyspy. Zlot ten był związany z Pierwszą Pieszą Pielgrzymką .I tak Pani z Wyspy w swym wizerunku Węglewskiej Wspomożycielki na barkach młodzieży ,, powędrowała " na Uroczystości 1000-lecia śmierci Mieszka I do Palatium na Ostrowie Lednickim, gdzie z wysokości ruin Kaplicy grodowej trwała ze zgromadzonym Kościołem na modlitwie, której przewodniczył Prymas Polski - Kard. Józef Glemp. Podczas pielgrzymki dzięki zbudowanemu na tę okoliczność pontonowemu mostowi można było przebyć całą trasę 9 km z Węglewa na Ostrów Lednicki bez pomocy promu. W szczególnych uroczystościach na Ostrów Lednicki pielgrzymujemy z oryginałem Obrazu NMP, a w innych okolicznościach z kopią Obrazu NMP Pani z Wyspy poświęconą przez Ks. Prymasa 09 listopada 1991 roku.
Dnia 13 października 1992 roku na trasie szlaku Pani z Wyspy znalazł się wyjątkowy Pielgrzym. Tego bowiem dnia po zakończeniu Nawiedzenia Parafii w Węglewie przez relikwie św. Wojciecha, udały się One w licznej asyście parafian trasą szlaku PANI z WYSPY, aby uświęcić tę trasę, by posiew krwi św. Wojciecha wydał obfity plon NOWEJ EWANGELIZACJI.
DRUGA PIESZA PIELGRZYMKA odbyła się dnia 22 maja 1993 r. Modlitwie przed Palatium przewodniczył zgromadzonym pielgrzymom Ks. Bp. Stanisław Gądecki. W czasie tego pielgrzymowania po przeprawie promowej na wyspę przybyła kopia Obrazu NMP, zdobiona repliką drewnianej sukienki z koronami dla Maryi i Dzieciątka.
TRZECIA PIESZA PIELGRZYMKA - na szlaku NMP Pani z Wyspy stanęliśmy 28 maja1994r. Myślą przewodnią naszego pielgrzymowania jest oddanie czci Bogu za dar wiary i życia przez wstawiennictwo NMP Bogarodzicy. Umacnianie w młodym pokoleniu tego co ojczyste i boskie, nie w fikcji, lecz w sięganiu do korzeni naszej wiary i ojczystego domu; umacnianie w gotowości służby Bogu i Ojczyźnie.
CZWARTA PIESZA PIELGRZYMKA szlakiem Pani z Wyspy odbyła się 28 maja 1995r, podczas zlotu pielgrzymkowego Młodzieży trwającego od 26 - 28 maja 1995r. Na szlak po odśpiewaniu godzinek wyruszyliśmy o godz. 9.00
PIĄTA PIESZA PIELGRZYMKA szlakiem NMP Pani z Wyspy odbyła się wyjątkowo 25 sierpnia 1996r. podczas II Forum Polskiej Młodzieży Katolickiej. Na szlak z Węglewa wyruszyliśmy o godz. 7.15. Myślą przewodnia był temat: Młodzież wobec tysiącletniego dziedzictwa.
SZÓSTA PIESZA PIELGRZYMKA odbyła się także podczas trwającego Forum Młodzieży Katolickiej dnia 03 MAJA 1997 r. Zlot Młodzieży w Węglewie trwał od 01 - 04 maja 1997r.Było to rozpoczęcie bezpośredniego przygotowana do Wielkiego Roku 2000-lecia Narodzin Chrystusa.
SIÓDMA PIESZA PIELGRZYMKA - 23 MAJA 1998 r.- Myślą przewodnią były słowa: "Z Maryją Oblubienicą Ducha Świętego w trzecie tysiąclecie wiary".
ÓSMA PIESZA PIELGRZYMKA szlakiem Pani z Wyspy odbyła się 15 maja 1999r. Myślą przewodnią pielgrzymowania były słowa:" Z Maryją a drodze do Ojca" Po raz drugi w czasie tej pielgrzymki Pątnicy kroczą przy trasie poznańskiej, ścieżką rowerową oraz pierwszy raz idziemy przez tereny Wielkopolskiego Parku Etnograficznego. Po Liturgii na Wyspie udaliśmy się stateczkiem turystycznym w kierunku Bramy Trzeciego Tysiąclecia. Pielgrzymowanie szlakiem Pani z Wyspy rozpoczęło się na wiele lat przed wybudowaniem Bramy Trzeciego Tysiąclecia.
DZIEWIĄTA PIESZA PIELGRZYMKA szlakiem NMP Pani z Wyspy odbyła się - 27 MAJA 2000r."Pielgrzymkowym Szlakiem NMP Pani z Wyspy, ku trzeciemu tysiącleciu wiary". Trasa szlaku pielgrzymkowego pośród pól i łąk piastowskiej ziemi zawierała kolejne stacje Drogi Krzyżowej. Prowadzone przez kapłanów rozważania zwracały uwagę pątników na drogę jaką przebył Kościół Powszechny przez okres 2000 lat. Uroczysta celebra Mszy św. odbyła się w samej Kaplicy grodowej Mieszka I. Okazją pobytu w samej Kaplicy było świętowanie Wielkiego Jubileuszu Narodzin Zbawiciela oraz wyjątkowa obecność na Mszy św. fragmentu doczesnych szczątków wielkiego uczestnika Zjazdu Gnieźnieńskiego - Bolesława Chrobrego.
DZIESIĄTA PIESZA PIELGRZYMKA - 26 maja 2001r."Z Maryją służebnicą Słowa poznajemy św. Ewangelię". Na początku szlaku przy Kościele stanął pomnik św. Wojciecha, jako dopełnienie historycznych nawiedzin szlaku NMP Pani z Wyspy przez relikwiarz św. Wojciecha, dnia 12-13 października 1992 r. Pomnik ten odtąd będzie pierwszą stacją pielgrzymkową. Na każdej stacji czytane były fragmenty Ewangelii św. oraz rozważane Słowo Boże, które w Roku Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego - Prymasa Tysiąclecia zawierało fragmenty z Jego kazań, odtwarzanych z magnetofonu zgromadzonym uczestnikom jubileuszowej pielgrzymki. Uroczystą Mszę św. dla pątników sprawował w kaplicy grodowej Mieszka I na wyspie oraz wygłosił homilię Ks. kanonik Ireneusz Pluciński - dziekan pobiedziski.
JEDENASTA PIESZA PIELGRZYMKA szlakiem NMP Pani z Wyspy odbyła się - 25 maja 2002r. Myślą przewodnią spotkania pielgrzymkowego były słowa: "Z Maryją kontemplujemy oblicze Chrystusa" Wypłyń na głębię...stań na szlaku NMP ;Wspomożycielki Piastowskiej Ziemi. Wypłyń na głębię...własnej duszy i serca; Wypłyń na głębię...Kościoła i wspólnoty; Wypłyń na głębię...historii i domu ojczystego; Wypłyń na głębię...dziedzictwa pokoleń Ojców naszych. Wypłyń na głębię...wypłyń...wypłyń... Mszę św. i Słowo Boże w Kaplicy Palatium Mieszka I wygłosił Ks. Proboszcz parafii Sławno: Ks. Ryszard Gilas, natomiast Sumę odpustową w Węglewie sprawował Ks. dr kan. Jan Szrejter - Proboszcz Parafii św. Wawrzyńca w Gnieźnie.
DWUNASTA PIELGRZYMKA w roku 2003 oraz TRZYNASTA PIELGRZYMKA w 2004 szlakiem Pani z Wyspy miały charakter prywatnych nawiedzin przez Młodzież i Ks. proboszcza w okresie letnim Kaplicy Grodowej Mieszka I na Ostrowie Lednickim. Przyczyną braku organizacji pielgrzymki dla Pątników z całej Polski, była zbieżności dat z ogłoszonymi uroczystościami w Imiołkach u Bramy Trzeciego Tysiąclecia.
CZTERNASTA PIESZA PIELGRZYMKA szlakiem NMP Pani z Wyspy - odbyła się sobotę, po uroczystości liturgicznej NMP Wspomożycielki Wiernych tz. dnia 28 maja 2005r. Po przeprawie promowej na Ostrów Lednicki w kaplicy grodowej Mieszka I była sprawowana uroczysta Msza św. z homilią ku czci NMP Wspomożycielki Piastowskiej Ziemi - Pani z Wyspy - przez Kustosza i Proboszcza Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia NMP w Stęszewie - Ks. Kan. Jana Małeta - Dziekana stęszewskiego. Po komunii św. Ks. Celebrans dokonał poświęcenia kopi obrazu NMP Pani z Wyspy namalowanego przez parafialnego artystę malarza mgr. Alfreda Berę z Rybitw. Myślą przewodnią XIV Pielgrzymki były słowa: EUCHARYSTIA ZNAKIEM NADZIEI a pielgrzymowaliśmy z Maryją Matką nadziei na Jej szlaku, szlaku Pani z Wyspy.
PIĘTNASTA PIELGRZYMKA w roku 2006 szlakiem Pani z Wyspy miała charakter prywatnych nawiedzin przez Młodzież i Ks. proboszcza w okresie letnim Kaplicy Grodowej Mieszka I na Ostrowie Lednickim. Przyczyną braku rzeszy pątników na szlaku z Węglewa na Ostrów Lednicki była Pierwsza Pielgrzymka do naszej Ojczyzny Ojca Świętego BENEDYKTA VI.
SZESNASTA PIESZA PIELGRZYMKA szlakiem NMP Pani z Wyspy odbyła się w sobotę, po uroczystości NMP Wspomożycielki Wiernych, dnia 26 maja 2007r. Myślą przewodnią pielgrzymowania były słowa:" PRZYPATRZMY SIĘ POWOŁANIU NASZEMU " Uroczystą Mszę św. sprawował Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży Archidiecezji Gnieźnieńskiej, ks. Radosław Orchowicz, który także głosił Słowo Boże do zgromadzonych pątników na ruinach Kościoła grodowego na wyspie - Ostrowie Lednickim.
SIEDEMNASTA PIESZA PIELGRZYMKA szlakiem NMP Pani z Wyspy odbyła się w sobotę, dnia 24 maja 2008 roku. Celebransem i głoszącym homilię do pielgrzymów był Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży Archidiecezji Gnieźnieńskiej, ks. Radosław Orchowicz. Myślą przewodnią pielgrzymowania były słowa: "Bądźmy uczniami Chrystusa we wspólnocie Kościoła".
OSIEMNASTA PIESZA PIELGRZYMKA szlakiem Pani z Wyspy wyruszyła 30 maja 2009. Wyruszyliśmy na szlak pielgrzymki by oddać cześć Matce Bożej Wspomożycielce Piastowskiej Ziemi-Pani z Wyspy. Jak głosi legenda obraz ten przeniesiono do drewnianego kościółka w Węglewie z pałacowej Kaplicy Bolesława Chrobrego na Ostrowie Lednickim. Pielgrzymujemy więc co roku z obrazem Pani Węglewskiej na Ostrów Lednicki by modlić się i prosić o potrzebne łaski dla naszej parafii i całego Kościoła. Pielgrzymka zakończyła się uroczystą Mszą św., którą w ruinach kaplicy przy królewskim palatium celebrował ks. prob. Krzysztof Madecki.
Pani z Wyspy
1. Matko Boża z Wyspy Pani, Bogurodzica przed wiekami, Imię Twoje czcił król Polski W pierwszym domu chrześcijańskim, Umilenie Polan naszych korzeni Dziś Matka nasza - Węglewska Pani. 2. Płaszczem w granacie chronisz łany, W ramionach Twój Syn ukochany, Źrenica oczu Twoich, światło w ciemności Co nas otacza, toń bezkresnej miłości Serce przy sercu, dłoń w dłoni węzeł co przed złem nas chroni. 3. Serce wsi naszej, kościele drewniany W Tobie lud polski zakochany, Tym co w kole życia w ciemności kroczą Głosem jesteś na pustyni, latarnią nocą. Wieś bez Ciebie jak sól bez chleba, Oko bez łzy jedynej, dusza bez nieba. 4. Płaszczem w granacie chronisz łany, W ramionach Twój Syn ukochany, Źrenica oczu Twoich, światło w ciemności Co nas otacza, toń bezkresnej miłości Serce przy sercu, dłoń w dłoni węzeł co przed złem nas chroni. 5. Gdy wiosna dywan ściele dookoła Idzie, Pani Pielgrzymka Wyspa Ją woła... W niej źródło mają nasze kościoły, O modlitwę proszą śpiące popioły, Mostu brak - odciętego ramienia i Litery pod nogi rzucone: historia kamienia. 6.Szlakiem Pani z Wyspy św. Wojciech kroczy Modlitwa do niego narody jednoczy. Śmierć Dobrego ciągle grozę budzi Włócznią przebity nadal kocha ludzi; By wypełnić misję swego powołania Duchową krynicę w relikwiach odsłania. |
Autor: Pani Regina Laboch, Latalice /14.12.2000r./
Na podstawie tekstów ks. Władysława Sobańskiego
przygotował ks. Krzysztof Madecki