sobota, 12 października 2024
1853418
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
549
1068
4849
1842072
11012
22022
1853418

Twój IP: 44.192.95.161
Czas serwera: 08:30:37

Wielki Post 2012

             Koniec karnawału - teraz post i pokuta

DSC_0057
Środa Popielcowa
rozpoczyna w Kościele czas Wielkiego Postu. Trwa on aż do Wielkiego Czwartku, a konkretnie do Mszy Wieczerzy Pańskiej włącznie. Okres ten nazywany jest także przygotowaniem do świąt Wielkanocnych, przygotowaniem Paschy, okresem Wielkanocnej pokuty. Liturgia rzymska nazywa go Quadragesima, co oznacza „Czterdzieści”. Ta ostatnia nazwa wskazuje na czas trwania tegoż okresu liturgicznego. Znaczenia liczby czterdzieści należy szukać w Piśmie św. Przede wszystkim 40 dni Chrystus pościł na pustyni, 40 dni trwał biblijny potop, 40 dni i 40 nocy Mojżesz przebywał na górze Synaj, gdzie otrzymał od Boga tablice z Dekalogiem, 40 lat błąkał się po pustyni naród izraelski przed wejściem do Ziemi Obiecanej, 40 dni i nocy Eliasz wędrował do góry Horeb. Liczba 40 dni w Biblii jest jakby zarezerwowana dla dzieł oczyszczenia i przygotowania się do czegoś.

Także od pierwszych wieków w Kościele znana jest praktyka poszczenia przed wielkimi świętami. Świadectwa chrześcijańskie pochodzące z II wieku mówią o dwudniowym poście przygotowującym wiernych do obchodzenia świąt Wielkanocnych. Potem czas postu wydłużył się na cały Wielki Tydzień. W IV wieku post czterdziestodniowy jako czas przygotowania do Wielkanocy stał się praktyką powszechną całego Kościoła.
Okres Wielkiego Postu rozpoczynał się w szóstą niedzielę przed Wielkanocą. Ponieważ jednak nie poszczono w niedzielę, w trosce o dokładność dni od VIII wieku początek tego okresu przesunięto na środę. Dzień ten wyznaczał początek publicznej pokuty dla wszystkich pokutników.W pierwszych wiekach okres Wielkiego Postu charakteryzował się początkiem publicznej pokuty, przygotowaniem kandydatów do sakramentu Chrztu św. Msza św. była odprawiana tylko w niedzielę. W środy i piątki odbywała się natomiast liturgia słowa Bożego bez Eucharystii. Z czasem zaczęto celebrować Eucharystię każdego dnia, a czas postu podkreślano opuszczeniem hymnu Gloria i śpiewu Alleluja.
Ponieważ okres Wielkiego Postu bezpośrednio przygotowuje do najważniejszych świąt chrześcijańskich, czyli do Wielkanocy, jest to czas pokuty i nawrócenia. Liturgia nieustannie wzywa nas do zerwania z grzechem i powstania do nowego życia. Mają do tego służyć praktyki wielkopostne, czyli modlitwa, post i jałmużna. /ks. Dariusz Kwiatkowski/

Liturgia na dzis